‘Uluslararası Bilim Ortaklıkları Fonu’ndan yeni araştırma iş birlikleri için 80 bin Sterlin destek

Birleşik Krallık Bilim, Yenilik ve Teknoloji Bakanlığı tarafından kurulan ve British Council’ın ortaklarından biri olduğu ‘Uluslararası Bilim Ortaklıkları Fonu’, ikinci kez hayata geçirdiği araştırma iş birlikleri programı ile Türkiye ve Birleşik Krallık’tan araştırmacılara eşsiz bir fırsat sunuyor. Birleşik Krallık ve Türkiye arasındaki ikili araştırma ve inovasyon ortaklıklarını desteklemek üzere hayata geçen program, araştırmacıları üç ana küresel tema üzerinde uluslararası iş birlikleri oluşturmaları için fon sağlıyor. 

İki ülkedeki üniversiteler ve araştırma kurumları arasındaki ortaklıkları kapsayan ‘Uluslararası Bilim Ortaklıkları Fonu’, küresel zorluklarla mücadele eden araştırmaları desteklemek ve kolaylaştırmak üzere ikili araştırma ve inovasyon iş birliklerini finanse ediyor. Araştırma iş birlikleri programının ana temaları arasında; ‘dayanıklı gezegen’ başlığı altında temiz enerji, hava koşulları ve iklim, tarım teknolojileri ve çevresel dayanıklılığa; yapay zeka, kuantum ve geleceğin telekomünikasyonunu içeren ‘dönüştürücü teknoloji’lere ve ‘sağlıklı insanlar, hayvanlar ve bitkiler’ başlığında biyogüvenlik, küresel sağlık ve pandemiler, genomik, dijital sağlık ve antimikrobiyal direnç konularına yer veriliyor. 

Birleşik Krallık’tan bir proje lideri ve Türkiye’den bir proje ortağı bulunması şartı koşulan ve 80 bin Sterlin’e kadar fon sağlanacak olan araştırma iş birlikleri programa başvuruların, Türkiye’nin kısa ve orta vadeli ekonomik kalkınması veya sosyal refahı üzerinde olumlu bir etki yaratacak çözümler sunması bekleniyor. 9 Temmuz 2024 tarihine kadar başvurulabilen ikinci açık çağrı hakkında detaylı bilgi ve başvuru formuna, British Council Türkiye web sitesi üzerinden ulaşılabiliyor.

Birleşik Krallık Türkiye Büyükelçisi Jill Morris: “Bilim, İnovasyon ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yönetilen ve Birleşik Krallık’ın önde gelen araştırma kurumlarından oluşan bir konsorsiyum tarafından sağlanan Uluslararası Bilim Ortaklıkları Fonu aracılığıyla Birleşik Krallık ve Türkiye arasındaki bilimsel iş birliğini teşvik etmeye devam etmekten heyecan duyuyoruz. Her iki ülkeden en iyi beyinleri bir araya getirerek küresel zorlukların üstesinden gelebilir ve hepimize fayda sağlayacak yenilikleri teşvik edebiliriz.”

British Council Ülke Direktörü Gill Caldicott, “Ocak ayında ilkini gerçekleştirdiğimiz ve ortaklarından biri olduğumuz ‘Uluslararası Bilim Ortaklıkları Fonu’ altındaki araştırma iş birliklerinin ikinci açık çağrısını duyurmaktan mutluluk duyuyoruz. Türkiye ve Birleşik Krallık arasında başarılı stratejik araştırma ve inovasyon iş birliklerinin kapısını araladığımız ilk fonumuzla 10 araştırma projesine destek sağladık. İkinci çağrımızla da her iki ülkeden araştırmacılara, küresel zorluklarla mücadele eden araştırmalara ışık tutmaları için eşsiz bir imkan sunuyoruz” dedi. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x