İngiltere’de Sunak hükümetine seçim şoku

İngiltere’de belediye başkanlarının, belediye meclisi üyelerinin ve polis komiserlerinin belirleneceği dünkü yerel seçimlerin ilk sonuçları belli oldu.

Ana muhalefetteki İşçi Partisi, kuzey İngiltere’de bazı konseylerde kontrolü ele geçirirken iktidardaki Muhafazakarların bölgede ciddi kayıplar yaşadığı bildirildi.

Sonuçlar, yaklaşan genel seçimler öncesinde  Başbakan Rishi Sunak üzerindeki baskıyı artıracak gibi görünüyor.

BBC’nin haberine göre Sunak’ın partisi, Blackpool kentinde yapılan ara seçimde yüzde 26’lık bir oy kaybı yaşayarak burayı İşçi Partisi’ne kaptırdı. İşçi Partisi lideri Keir Starmer, buradaki kazanımı “gecenin en önemli sonucu” olarak tanımladı.

GAZZE’DEKİ SAVAŞ DA ETKİLİ OLDU

Ancak İşçi Partisi de özellikle Müslüman seçmenin yoğun olarak yaşadığı yerlerde kayıplar yaşadı. Parti yönetiminin Gazze savaşı konusundaki açıklamaları, İşçi Partisi’nin Müslüman seçmeni arasında tepkiye neden olmuştu.

Perşembe günü yapılan seçimlerde İngiltere çapındaki 107 yerel yönetim için oy kullanıldı. İngiltere’nin başkenti Londra’nın yanında 10 belediye başkanı daha belirlenecek.

Londra Belediye Başkanlığı görevini son iki dönemdir yürüten Sadık Khan, üçüncü dönem için de İşçi Partisi’nin adayı. Khan, yerel seçimlerde iktidardaki Muhafazakar Parti adayı Susan Hall dahil 12 adaya karşı yarıştı.

Yerel yönetimlerde iktidardaki Muhafazakarlar ve ana muhalefetteki İşçi Partisi’nin her biri 1000’e yakın koltukla benzer sayılara sahip. Liberal Demokratlar’ın koltuk sayısı 400’ün, Yeşiller Partisi’nin koltuk sayısı ise 100’ün biraz üzerindeydi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x